Książka uznana w 2019 roku za jedną z najlepszych książek dziecięcych
w zestawieniu przygotowanym przez ,,New York Times”!

[mkdf_image_gallery type=”slider” enable_image_shadow=”no” image_behavior=”zoom” space_between_items=”extra” slider_loop=”yes” slider_autoplay=”yes” slider_padding=”no” slider_navigation=”yes” slider_pagination=”yes” images=”52645,52657″]

Oceń tę książkę na stronach poniżej:

tekst: Sydney Smith

ilustracje: Sydney Smith

tłumaczenie: Wojciech Szot

redakcja: Ewa Mościcka

kategoria wiekowa: 4+

rok wydania: 2020

ISBN 978-83-953083-3-8

cena detaliczna: 39,99 zł

książka w twardej, płóciennej oprawie z wytłoczeniem, obwoluta, 185 x 280 mm, 40 stron

W śnieżny dzień mały chłopiec wysiada z tramwaju, żeby stawić czoła wielkiemu miastu. Mijając zatłoczone ulice, spowite cieniem skróty czy pełne kryjówek zaułki nie tylko sam mierzy się ze strachem, ale i dodatkowo próbuje kogoś usilnie odnaleźć…

 

Sam w mieście jest książką, która trafia do czytelników na wiele sposobów. Z jednej strony pokazuje utratę kogoś ważnego, z drugiej jest nauką samodzielności i pozwoleniem dziecku na mierzenie się z przeciwnościami losu w pojedynkę. Przede wszystkim to jednak opowieść o tym jak ważna jest możliwość powrotu do domu, w którym można znaleźć poczucie bezpieczeństwa i beztroskę.

 

Książka jest pierwszą w pełni autorską pozycją kanadyjskiego ilustratora Sydney’a Smith’a. W 2019 roku została uznana m.in. za jedną z najlepszych książek dziecięcych w zestawieniu przygotowanym przez ,,New York Times”.

O KSIĄŻCE:

Pytanie na śniadanie – https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51652205/ksiazeczki-na-zime-dla-dzieci/

Czas Dzieci – https://czasdzieci.pl/ksiazki/ksiazka,559017b-sam_miescie.html

Zdaniem Szota – https://zdaniemszota.pl/3522-sydney-smith-sam-w-miescie-tlumaczenie-wojciech-szot

 

RECENZJE:

,, 🌟 „Sam w mieście”, (…) wywołała we mnie ciarki, ale nie mogę rzec dlaczego! Rzadko się zdarza, aby w picture booku następował totalny zwrot akcji, i to jeszcze taki, który powoduje totalne wzruszenie ❤️ Nie będę pisał więcej, bo tutaj serio less is more 🥰”

Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018

,,Tekst, z pozoru krótki i lakoniczny, niesie ważne, uniwersalne przesłanie. Smith nakłania odbiorcę, by zastanowił się nad tym, co znaczy być samodzielnym, co znaczy ponosić za kogoś odpowiedzialność, co znaczy polegać na kimś i mu ufać.

Piękna, wzruszająca rzecz do wspólnego czytania przed snem – nie tylko wtedy, gdy za oknem śnieży (…)”
,,Śladami pewnego chłopca podążamy przez zaśnieżone ulice wielkiego miasta. Ulice pełne gwaru, niebezpiecznych zaułków, ale też bezpiecznych miejsc, w których można spotkać przyjazne osoby. Wiem, jak to jest być małym w mieście mówi narrator i udziela wielu cennych rad, na temat tego, jak sobie w poradzić wśród wieżowców, setek samochodów, w parkach.”
,, (…) … jest to historia, która napawa refleksją, ale też zachwyca swoją wielowymiarowością..
.. przyznam, że im więcej przeglądam.. tym więcej ukrytych znaczeń dostrzegam.. (…)”
,, (…) Budowane napięcie jest wręcz mistrzowskie, a ilustracje i zimowa otoczka wywołują jeszcze większe napięcie i pytania: Czy kotek zmarznie? Czy wszystko z nim w porządku? Czy wróci do domu, w którym czeka na niego kolacja, ciepły koc i kochająca rodzina? (…)”
,,(…) Przekaz jest subtelny, nienarzucający się odbiorcy. Myślę, że każdy z nas może odebrać tę książkę na swój sposób. Dla mnie pięknym i istotnym przesłaniem było, że każdy z nas, nawet mały i bezbronny, może okazać się opoką i wsparciem dla innych. (…)”
,,Co pewien czas na oceanie literatury dziecięcej, pośród wielu ciekawych i starannie wydanych pozycji, pojawia się prawdziwa perełka, która wybija się ponad inne publikacje. To widać od razu – gdy tylko rzucisz okiem na zapowiedź, gdy na stronie wydawnictwa migną pierwsze zdjęcia z okładką, gdy przeczytasz krótkie opisy: zachęcające i intrygujące. (…)”
,,No, wzruszyła mnie ta książka niesamowicie. Nie spodziewałam się tematu. Że ta opowieść będzie taka delikatna i zaskakująco ciepła. Przepiękne, mocno klimatyczne ilustracje, tak przenikliwie oddające rytm i urok wielkich aglomeracji. Niełatwo być małym w tak dużym mieście. (…)”

,,(…) to książka wielowymiarowa. Historia, która wzbudza poczucie bezpieczeństwa. Pokazuje, że dorastanie to nie tylko samodzielność, ale i odpowiedzialność. Daje najmłodszym czytelnikom wskazówki, zostawiając tę najważniejszą na sam koniec.Wydana w czerwonej okładce z tłoczeniem i piękną obwolutą, może być świetną propozycją prezentową.”

Bajkochłonka