Niezwykły projekt nad którego powstaniem pracowało kilkudziesięciu artystów z całego świata!

O KSIĄŻCE:

RADIO SZCZECIN – https://radioszczecin.pl/172,6685,zielony-latawiec-przyjazn-przez-6-kontynentow-ro

 

ARTYKUŁY:

CULTURE.PL, ,,Słowem po mapie. Wakacje z książką” – https://culture.pl/pl/artykul/slowem-po-mapie-wakacje-z-ksiazka

 

RECENZJE:

,,Naszym zdaniem „Zielony Latawiec” jest arcydziełem współczesnej literatury dziecięcej! Jest to cudowna, ciepła i wzruszająca opowieść, która aż kipi od przekazywanych wartości, przez co chce się do niej wracać codziennie.”

Czytelnicze Podwórko

 

,,Rzeczą, która jednak najbardziej mi się spodobała, jest część zadaniowa zaznaczona symbolem kredki lub pytajnika. Dzięki niej w łatwy sposób można zachęcić dzieci do rozmowy na dany temat, co z pewnością zaowocuje przyjemnie spędzonym czasem.”

Karolina Lubas / Bookladanki

 

,,(…) jest to piękna, wartościowa książka, którą warto czytać razem z dziećmi. Nie tylko po to, aby dostarczać im w sposób łatwy i przyjemny geografii i spędzać miło czas przy pięknej, napisanej poetyckim językiem historii. Także po to, aby dowiedzieć się czegoś więcej o sobie nawzajem i o ważnych dla nas wartościach.”

Madka Roku

 

,,To książka idealna, naprawdę. Pokazuje różnorodność naszego świata, uczy empatii i tolerancji. Zabiera nas w niesamowita podróż po 6 kontynentach.”

Mali Czytelnicy

 

,,To prawdziwa gratka dla wielbicieli ilustracji dziecięcej. Można śmiało nurkować w prace kolejnych artystów, wirtualnie podróżować między kontynentami i odkrywać, jak uniwersalnym środkiem przekazu jest obraz.”

Ocean Baśni

 

,,Zielonego latawca ciężko nazwać książką. To coś więcej. To wciągający przewodnik po świecie. To wspólny projekt ponad 40 ilustratorów, których praca zaprezentowana jest na 90 stronach wydrukowanych na wspaniałym papierze. To inspiracja do twórczej aktywności.”

Poczytuchy

 

,,Sama historia podróży latawca jest bardzo prosta. W zestawieniu z barwnymi i często pełnymi szczegółów ilustracjami zostawia pole do przemyśleń, stawiania pytań i własnych interpretacji dla starszych dzieci. Nie jest też dzięki temu zbyt skomplikowana dla młodszych.”

Vintage Souls

 

,,Historia jest prosta – wypuszczony w Polsce latawiec dociera do kolejnych krajów, o których krótkie notki z ciekawostkami pisze Julita Pasikowska-Klica. Każdy kraj to inny autor / inna autorka ilustracji, dzięki czemu jest tu różnorodnie, ale wciąż spójnie i niepapugowato.”

Zdaniem Szota

 

,,Kiedy zamawiałam tę książkę dla swoich Brzdąców, w przedsprzedaży w połowie kwietnia nie sądziłam, że kiedy do nas trafi temat różnorodności rasowej i kulturowej będzie tak bardzo na czasie. Ale jest. I to od nas teraz zależy jak będziemy uczyć kolejne pokolenia tolerancji, różnic kulturowych, odmiennych zwyczajów, poglądów i wyglądu…”

Zróbmy ciszę

tekst: Julita Pasikowska-Klica

ilustracje wiodące: Aleksandra Szwajda

redakcja: Adam Karol Drozdowski, Agnieszka Mocarska

kategoria wiekowa: 4+

rok wydania: 2020

ISBN 978-83-953083-2-1

cena detaliczna: 65 zł

książka w twardej oprawie, 180 x 320 mm, 104 strony

Poznaj naszych ilustratorów

Subi Bosa (Republika Południowej Afryki), Eva Chupíková (Czechy), Flor Crespo (Argentyna), Ann December (Węgry), Angelika Dotsenko (Ukraina), Lucia Eggenhoffer (Czechy), Fabiana Faiallo (Brazylia), Rachel Polo (Hiszpania), Daniela Lomba (Portugalia), Donya Maghsoudlou (Iran), Maryam Tahmasebi (Iran), Alena Rubinuby (Rosja), Mihmida Ilwia (Indonezja), Marie Muravski (Rosja), Madison Patterson (Stany Zjednoczone), Yujie Wu (Tajwan), Maria Jäntti-Serrano (Finlandia), Anna Shuttlewood (Wielka Brytania), Sian James (Hong Kong), Nicole Lim (Filipiny), Jelena Jordanovic-Lewis (Serbia), W.okada (Japonia), Anbu (Seo Min ji) (Japonia), Christos Kourtoglou (Grecja), Jana Walther (Niemcy), Thejal Mathura (Republika Południowej Afryki), Kazuhisa Urakami (Tokyo Melonboy) (Japonia), Vesela Valentinova Kucheva (Bułgaria), Diana Renzhina (Łotwa), Bård Sletvold Torkildsen (Norwegia), Maria Manoura (Grecja), Judith Loske (Niemcy), Monika Puzauskaite (Litwa), Emre Karacan (Turcja), Carlos Sánchez (Hiszpania), Manuel Šumberac (Chorwacja), Olga Surina (Rosja), Karina Yasinova (Ukraina), June Zhang (Australia), Huan Zong (Chiny)

Ania główna bohaterka książki zastanawia się, czym jest przyjaźń. Postanawia wypuścić swój zielony latawiec, żeby poleciał w świat i wrócił do niej z opowieściami na temat różnych krajów, kultur i zwyczajów. Dziewczynka chce dowiedzieć się jak wygląda przyjaźń w wielu miejscach i czy jest coś czym się w nich różni. 

Zielony latawiec przemierza m.in. Chiny, Ukrainę, Hiszpanię, Indonezję, Rosję, USA, Tajwan, Finlandię czy Wielką Brytanię. Dostrzega przyjaźnie między dziećmi, dorosłymi, zwierzętami, a nawet takie, które trudno na pierwszy rzut oka zdefiniować. 

Ania dzięki podróży latawca poznaje nie tylko ponadczasową wartość przyjaźni, ale także za sprawą obserwowania różnorodności, uczy się czym jest tolerancja.

Projekt okładki oraz początkowe i końcową rozkładówkę wykonała Aleksandra Szwajda, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie.

Książka jest uzupełniona komentarzami, które w swobodny sposób interpretują ilustracje i za pomocą prostych, zrozumiałych nawet dla najmłodszych dzieci słów, tłumaczą czym jest piękno przyjaźni.

Ta publikacja ta to nauka geografii, inspiracja społeczeństwem i przede wszystkim zachwyt nad wielokulturowością naszego świata.

Książka powstała we współpracy z

PATRONAT: