Ania, główna bohaterka książki zastanawia się, czym jest przyjaźń. Postanawia wypuścić swój zielony latawiec, żeby poleciał w świat i wrócił do niej z opowieściami na temat różnych krajów, kultur i zwyczajów. Dziewczynka chce dowiedzieć się jak wygląda przyjaźń w wielu miejscach i czy jest coś czym się w nich różni. 

Zielony latawiec przemierza m.in. Chiny, Ukrainę, Hiszpanię, Indonezję, Rosję, USA, Tajwan, Finlandię czy Wielką Brytanię. Dostrzega przyjaźnie między dziećmi, dorosłymi, zwierzętami, a nawet takie, które trudno na pierwszy rzut oka zdefiniować. 

Dzięki podróży latawca Ania poznaje nie tylko ponadczasową wartość przyjaźni, ale także, obserwując różnorodność, uczy się czym jest tolerancja.

Projekt okładki oraz początkowe i końcową rozkładówkę wykonała Aleksandra Szwajda, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie.

Książka jest uzupełniona komentarzami, które w swobodny sposób interpretują ilustracje i za pomocą prostych, zrozumiałych nawet dla najmłodszych dzieci słów, tłumaczą czym jest piękno przyjaźni.

Ta publikacja to nauka geografii, inspiracja społeczeństwem i przede wszystkim zachwyt nad wielokulturowością naszego świata.

Autorzy i autorki ilustracji:

Anbu (Korea Południowa), Subi Bosa (Republika Południowej Afryki), Eva Chupíková (Czechy), Flor Crespo (Argentyna), Ann December (Węgry), Angelika Dotsenko (Ukraina), Lucia Eggenhoffer (Czechy), Fabiana Faiallo (Brazylia), Mihmida Ilwia (Indonezja), Sian James (Hongkong), Maria Jäntti-Serrano (Finlandia), Jelena Jordanovic-Lewis (Serbia), Emre Karacan (Turcja), Christos Kourtoglou (Grecja), Vesela Valentinova Kucheva (Bułgaria), Nicole Lim (Filipiny), Daniela Lomba (Portugalia), Judith Loske (Niemcy), Donya Maghsoudlou (Iran), Maria Manoura (Grecja), Thejal Mathura (Republika Południowej Afryki), Marie Muravski (Rosja), Madison Patterson (Stany Zjednoczone), Rachel Polo (Hiszpania), Monika Puzauskaite (Litwa), Diana Renzhina (Łotwa), Alena Rubinuby (Rosja), Luis San Vicente (Meksyk), Carlos Sánchez (Hiszpania), Anna Shuttlewood (Wielka Brytania), Manuel Šumberac (Chorwacja), Olga Surina (Rosja), Maryam Tahmasebi (Iran), Tokyo Melonboy (Japonia), Bård Sletvold Torkildsen (Norwegia), W.okada (Japonia), Jana Walther (Niemcy), Yujie Wu (Tajwan), June Zhang (Australia), Huan Zong (Chiny)

Książka powstała we współpracy z

 

 

Patronat medialny: