Aliaszka

39,90 

ALIASZKA

tekst: Magdalena Górska

ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska

redakcja: Ewa Mościcka

kategoria wiekowa: 7+

rok wydania: 2021

ISBN: 9788395308376

cena detaliczna: 39,90 zł

format: 165 x 235 mm

książka w twardej oprawie, 112 stron

Opis

Aliaszka jest debiutem literackim Magdaleny Górskiej. To zbiór siedmiu opowiadań, które oprócz historii dzieci połączone są także postacią tytułowej bohaterki. Aliaszka to lalka-symbol, który pomaga najmłodszym przezwyciężyć chwilowe trudności, odnaleźć w sobie odwagę i z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Opowiadania skupiają się na ważnych, czasami trudniejszych zagadnieniach, o których rzadko rozmawia się z dziećmi. W książce można odnaleźć historie kilkuletnich uchodźców czy dziewczynki z domu dziecka. Poruszane są w niej także wątki niezwykle współczesne – jak brak czasu rodziców, przenoszenie ich własnych ambicji na dzieci czy wykorzystywania technologii do gnębienia rówieśników w szkole. 

Wszystkie opowiadania są pisane jednak z punktu widzenia najmłodszych. To bajki-baśnie, które uświadamiają, ale przede wszystkim niosą nadzieję.

Książka powstała w wyniku konsultacji z dr Anną Szczepaniak, psycholog i psychoterapeutką dziecięcą. Na ostatnich stronach znajdują się zagadnienia do każdego opowiadania, które pomogą przeprowadzić w szkole lub domu rozmowy na temat przeczytanych historii. 

 

 

Książkę rekomendują: 

Aliaszka to lalka uniwersalna – nie ma jednej narodowości i można ją spotkać w wielu krajach na całym świecie. Pomaga dzieciom bez względu na to, jaki mają kolor skóry, kim są ich rodzice oraz ile mają pieniędzy w portfelu. To bohaterka naszych czasów, której największą mocą jest po prostu niesienie nadziei.

Marina Hulia, działaczka społeczna, współautorka książki Dzieci z Dworca Brześć

Wyjątkowa książka, która porusza ważne tematy w wyważony i mądry sposób. Z jej bohaterami poszukacie skarbu nad morzem, policzycie gwiazdy, siedząc na dachu, i dostrzeżecie światło nawet w najgłębszej ciemności. Aliaszka to symbol wiary w marzenia, mimo

wszelkich przeciwności losu. Polecam!

Magdalena Różczka, aktorka filmowa i teatralna

Umiejętność pisania o spotykających dzieci trudnych sytuacjach w taki sposób, żeby idealnie zrównoważyć siłę ich negatywnego oddziaływania z nadzieją na pokonanie – jest zdolnością na wagę złota. Magdalena Górska tę umiejętność posiadła, czego najlepszym

dowodem jest „Aliaszka”. Będę trzymał tę książkę tuż obok łóżka. I będę do niej nieustannie wracał. Będzie mi ona dawać nadzieję oraz siłę – największą i najprawdziwszą.

Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020

Poruszający zbiór opowiadań dla tych dzieci i rodzic.w, którzy nie boją się rozmawiać o tym, co trudne. Autorka mądrze i z wielką czułością pomaga dzieciom oswajać tematy związane z niesprawiedliwością, okrucieństwem, poczuciem odrzucenia czy straty. Zaczarowana lalka staje się magiczną przewodniczką po świecie wyobraźni i tajemniczą siłą, która łączy czytelnika ze źródłem jego wewnętrznej mocy.

Karolina Gruszka, aktorka filmowa i teatralna

Dzieci również piszą swoje historie. Od pierwszego oddechu, którym zachłystują się po porodzie zaczyna się ich opowieść. Niektóre dzieci otrzymują świat pełen kolorów, śmiechów, miłości; inne mierzą się z niesprawiedliwością, samotnością i smutkiem. Te drugie mają wyobraźnię, która wyrywa ich z mroku do lepszych miejsc i jak Ofelia z „Labiryntu fauna” Guillerma del Toro przeżywają przygodę w swoich własnych labiryntach, z dala od realnego świata. W zbiorze opowiadań, który trzymacie w ręku pewna lalka o imieniu Aliaszka przeprowadza czytelnika korytarzami pełnymi lęku ukrytego czasem we wspomnieniach babci, domu dziecka, obok ojca alkoholika czy historii o pewnym psie. Bo w tym dziwnym i trudnym świecie dobrze mieć przyjaciela. Dobrze jest wierzyć w magię Aliaszki, ale dobrze też uwierzyć w moc, którą ma się w sobie.

Georgina Gryboś, Literacka Kavka

 

PATRONAT HONOROWY:

PATRONATY MEDIALNE:

 

Możesz lubić także…

Warszawa, Polska redakcja@wydawnictwostostron.pl